Z médií

Divadelní nabídka, kterou skoro nelze odmítnout

09-06-2016

Krátké, humorné nahlédnutí do gangsterského podsvětí nabízí nová inscenace Činoherního studia ANTRÉ Něco zatajit britského dramatika a režiséra Rogera Mortimera-Smithe. Podle přesných instrukcí „režisérského Capa di Tutti capi“ Adama Skaly se v pražském divadle U Hasičů střetávají důmyslné plány několika zločineckých mozků. Ve skrytu divadelních šál popotahuje za dějové nitky Consigliere Martin Satoranský coby dramaturg.

Základní expozice příběhu je poměrně prostá. Dvojice začínajících gangsterů s krycími jmény George (Daniel Rous) a Lennie (Martin Kraus) není tak úplně spokojena se svou životní úrovní, a proto vymyslí rafinovaný plán, jak si zajistit expresní vstupenku do světa bohatých. Respektive myšlení a plánování obstarává starší George, přitroublý Lennie funguje v tomto tandemu spíše jako výkonná síla. Společně unesou dceru bohatého magnáta Charlotte Chamberlainovou (Zuzana Maxa) do Lennieho skromného příbytku, o jehož interiér se postarala scénografka a kostýmní výtvarnice Mariana Kuchařová. Všechno běží jako na drátkách, takže už jen stačí zavolat tatínkovi a počkat, až pětimilionové výkupné přistane na účtu. Drobné nelogičnosti však dávají napovědět, že něco není úplně v pořádku, a že zločineckou hru zde hraje více hráčů, než se na první pohled zdálo.

Něco zatajit je klasickou oddechovou, divácky orientovanou inscenací (nemyšleno pejorativně), která staví na lehce napínavé (byť ke konci už trochu překombinované) předloze a hereckých výkonech. Bohužel se úplně nevydařil rozjezd představení, který sice nenudí, ale až na pár usměvných momentů nijak zvlášť nebaví, ani nevtahuje do děje. Do prvního zvratu to proto působí, jako by se Skala snažil v souladu s názvem zatajit, o co vlastně půjde – zda o komedii nebo seriózně míněnou gangsterku. Po zhruba 30 minutách pak přichází další nečekaný zvrat v podobě přestávky, která diváky vykolejila do té míry, že notnou chvíli zůstali sedět a koukat do prázdné scény.

Ty „správné grády“ tak inscenace získává po pauze s příchodem inspektora Crichtona alias inspektora Columba (Alexandr Minajev). „Nahozený řemen“ se pevně usadí, napětí stoupá, zvraty se vrší na sebe, citlivější povahy v hledišti nadskakují při výstřelech z pistole a děj vrcholí ironickým finále v duchu přísloví „Kdo jinému jámu kopá.“

Prvotina Činoherního studia ANTRÉ Něco zatajit je sympatickou, nenáročnou gangsterskou hříčkou, která jistě neurazí žádného milovníka žánru. Škoda jen toho unaveného začátku, byla by to pak dost možná „divadelní nabídka, kterou nelze odmítnout“.

9.6.2016 | Josef Horák

www.informuji.cz

Martin Kraus: Životní role otce je ta nejkrásnější, jakou jsem mohl dostat

20-05-2016

Sympatického třiatřicetiletého herce Martina Krause jsme vyzpovídali při příležitosti jeho účinkování v novém Činoherním studiu Antré. Právě tam měl nedávno premiéru v představení Něco zatajit.

V jaké roli vás tentokrát můžeme vidět?
Mladý přihlouplý gangster, který se tváří, že neumí do pěti počítat. Nicméně poměrně silně hýbne dějem. Díky němu se divák dobere překvapivému konci.

A máte s ním něco společného?
Hravost a dětinský pohled na svět. Mezi zadumanými lidmi, řešící politiku a svoji vytíženost spojenou s únavou, není Krausíkovi dobře. A tak radši blbne, když má čas, s devatenácti měsíčním synem Filipem.

Jaká ze všech vašich dosavadních rolí je vám osobně nejvíc podobná?
Každý po mě vyžaduje, abych nebyl tím bláznivým Krausíkem, takže se snažím o to, aby to nebyla žádná. V každé postavě hledám něco dětinského, čistého, opravdového.

Nakolik je vám blízký žánr gangsterka?
Který z chlapů si v dětství nehrál s pistolkou? Mám rád tento žánr. Pokaždé se mi vybaví Robert de Niro, který je v tom vždy fenomenální.

Jak se učíte texty?
Z leva doprava a to několikrát po sobě (smích). Ne, mozek si začíná zvykat a je to lepší a lepší. Nejlépe se mi učí doma nad hrnkem kávy doma a pak si je opakuji v autě za volantem.

Jak si užíváte vaši životní roli otce?
Je to ta nejkrásnější opravdová životní role, jakou jsem mohl dostat.

Máte při všech pracovních a otcovských povinností ještě čas rybařit? A jaký byl zatím váš největší úlovek?
Určitě! Tak vytížený není nikdo, aby nestíhal rodinu a domov. Rybaření nesnáším, neznám větší nudu než u prutu, který nebere. A největší úlovek? Určitě moje modrooká partnerka a celoživotní láska!

Hrajete už několik let, přesto jste o sobě nedávno prohlásil, že nejste úplně herec... To mě překvapuje. Hrajete, obor máte vystudovaný…
Opravdový herec je třeba Viktor Preiss, František Němec,…my mladí se máme pořád co učit.

Asi už vám nikdo „neodpáře“ přezdívku český Belmondo. Nevadí vám to?
Belmondo byl, je a bude vždycky jenom jeden. Ale já ho miluju, takže nevadí.

Musel jste se někdy živit něčím jiným, než je herectví?
Dělal jsem za barem, osobního řidiče, pojišťováka, v Anglii u koní,… Práce se rozhodně nebojím.

Pokud ano, využil jste to nějak ve své herecké profesi?
Jednou jsem hrál číšníka a proutníka,… čerpám ze života, jak můžu (smích).

Chystáte v dohledné době nějaký nový televizní projekt?
Začínám točit s Viktorem Polesným krásný celovečerní film Monstrum. Jsou to padesátá léta a mám tam krásnou velkou zodpovědnost. Moc se těším a vy se těšte taky! Váš Krausík

20.5.2016 | Michaela Rochovanská

www.prakultura.cz

Daniel Rous o inscenaci Něco zatajit v magazínu Prásk! na TV Nova

05-05-2016

Herci z představení Něco zatajit v Top Star na TV Prima

04-05-2016

Skutečná střelba v divadle: Tohle není role!

02-05-2016

Chybělo málo, a mohl se na jevišti ošklivě zranit. Daniel Rous (55) podle scénáře přiložil pistoli, kde už nemá být žádný náboj, k hlavě a mačká kohoutek. Prásk! Herec mizí z jeviště s hlavou v dlaních.

Takový šok herci ještě nezažili. Ve hře Něco zatajit se střílí hodně, ale právě Rous, který se má na závěr pokusit o sebevraždu, už nemá mít čím. Jenže někde se stala chyba. Zůstal jeden náboj, který byť slepý, ožehl při výstřelu herci tvář a spálil mu kůži. Rous sakruje, drží si hlavu a prchá do zákulisí, jeho kolegové Zuzana Maxa (33) a Martin Kraus (33) ho vyděšeně sledují. Pohotový Kraus začíná počítat náboje. Buď rekvizitář jeden přidal, nebo herci vystřelili doposud o jeden méně. V Divadle u hasičů to pěkně vře, a to jak na jevišti, tak v hledišti. Generálka nové komedie se změnila ve žhavou reality show.

„Navíc jsem na chvíli ohluchl,“ přiznal otřesený Daniel, když mu ochladili popálenou tvář. Nechce myslet na to, co se mohlo stát, kdyby náboj mířil k uchu nebo do oka.

www.ahaonline.cz a Aha!

Fatální přehmat na jevišti: Údajně nenabitá pistole střelila Daniela Rouse do hlavy!

02-05-2016

Chybělo málo a mohlo se stát neštěstí. Herec a dabér Daniel Rous (55) se nepříjemně zranil, když si při hře přiložil pistoli, ve které už neměl být náboj, k hlavě a vystřelil. Prásk, ozvalo se! A vtom herec utíkal s hlavou v dlaních z jeviště.

Ve hře Něco zatajit o střílení není nouze. Herec Daniel Rous, který se chce na závěr pokusit o sebevraždu, už nemá mít žádný náboj v pistoli. Na generálce se tak ale nestalo a v pistoli ještě jeden náboj byl, naštěstí slepý. Ten ožehl při výstřelu herci tvář a spálil mu kůži. Rous tak s nadávkami a s hlavou v dlaních utekl z pódia.

Kde se stala chyba? Buď rekvizitář jeden náboj omylem přidal, nebo herci vystřelili o jeden méně. Generálka nové komedie se změnila ve žhavou reality show. „Navíc jsem na chvíli ohluchl,“ přiznal otřesený Daniel, když mu ochladili popálenou tvář. Jediné štěstí, že se náboj nedostal k blíž k uchu nebo očím.

www.blesk.cz

Herec Daniel Rous málem nepřežil generálku!

02-05-2016

Herec Daniel Rous má v komedii Rogera Mortimera Něco zatajit v Divadle u Hasičů ve scénáři, že na konci představení spáchá sebevraždu, ale zásobník je prázdný, takže přežije. Tak to také bylo naplánováno při generální zkoušce. Jenomže v divadelní pistoli z níž se během představení střílí nějakým nedopatřením jeden náboj zůstal a tak se u Danielovi hlavy, místo tichého cvaknutí ozvala hromová rána. V tuto chvíli se do scénáře propašovala realita všedního dne a Rous na místo dalšího pokračování hry s ožehnutou hlavou a držící si ucho mizí v zákulisí. Herci jsou zděšeni (opravdu vyplašení) a nikdo neví, co se vlastně stalo………….

Dobrá zpráva je, že Daniel Rous přežil. Sanitku nikdo nevolal a po ošetření ožehnutého spánku zase fungoval bez problémů.

„Když zapátrám v paměti, je to poprvé, co hraji gangstera. Samozřejmě záporných postav jsem hrál už dost. Koneckonců můj ksicht nevypadá nijak vábně, takže jsem skoro přeurčen pro záporáky a tenhle je parádní. Moc se mi líbil text, a když jsem byl osloven, zda bych tohohle člověka nevzal, rád jsem kývnul,“ řekl nám ještě před „sebevraždou“ Dan Rous.

Kromě Daniela Rouse v představení účinkuje také Martin Kraus v roli Lennieho, pohledné unesené děvče Charlotte čili Zuzana Maxa a inspektor Crichton neboli Alexandr Minajev.

www.aplausin.cz

Děsivě vyhlížející nehoda: Dabér Rosse z Přátel měl v divadle předstírat sebevraždu, zbraň omylem nebyla prázdná!

01-05-2016

Vypadalo to jako součást představení, ve skutečnosti by se ale v hercích v tu chvíli krve nikdo nedořezal! Při generálce divadelní gangsterky Rogera Mortimera Něco zatajit se má herec a dabér Daniel Rous (mluvil Rosse v Přátelích, ale třeba i Arnolda Schwarzeneggera) dle scénáře v závěru hry pokusit spáchat sebevraždu střelbou z revolveru do spánku. Došlo ale k chybě. I když zbraň měla být prázdná, nebyla!

„Místo pouhého očekávaného cvaknutí se ozvala hrozná rána. Rousovi to ožehlo hlavu a držel se za ucho. Hned zmizel v zákulisí. Ostatní herci byli zděšení a režisér se držel za hlavu,“ popsal Super.cz svědek generálky.

Naštěstí se nic strašného nestalo, po ošetření ožehnutého spánku byl Daniel Rous v pořádku.

Spolu s kolegy ale horečně řešil, jak se to mohlo stát. Na premiéře hry, v níž se střílí ostošest a ve které hraje i český Belmondo Martin Kraus nebo Zuzana Maxa a Alexandr Minajev známý z Ulice, si prý dají mnohem větší pozor na bezpečnost.

„Záporných postav jsem hrál už dost. Koneckonců můj ksicht nevypadá nijak vábně, takže jsem skoro předurčen pro záporáky, a tenhle je parádní. Moc se mi líbil text, a když jsem byl osloven, zda bych tohohle člověka nevzal, rád jsem kývnul,“ řekl ještě před „sebevraždou“ Daniel Rous v šatně Divadla u Hasičů.

www.super.cz

Drama v Divadle U Hasičů: Daniel Rous jen o vlásek unikl smrti!

01-05-2016

Na generálku komedie Něco zatajit, kterou se chystá uvést vinohradské Divadlo U Hasičů, zúčastnění herci jen tak nezapomenou. Kvůli chybě, která se vloudila u pistole, jež slouží jako rekvizita, nechybělo mnoho a Daniel Rous (55) mohl zemřít, případně nést doživotní následky!

Téměř osudová chyba se přihodila při generálce přímo na jevišti. V komedii Něco zatajit, se po celou dobu vesele střílí z pistole, když si ji však v závěru přiloží Daniel Rous k hlavě a chce spáchat sebevraždu, má být podle scénáře bez nábojů, čímž si jeho hrdina zachrání život.

Při počítání nábojů však došlo k omylu, a tak, když si herec přitiskl hlaveň ke spánku a stiskl kohoutek, vyšla rána jako z děla, která všechny šokovala. Pistole byla sice nabitá slepými náboji, z těsné blízkosti si však herec popálil obličej a také nějaký čas nebylo jisté, zda je to jediná újma, kterou utrpěl.

Obavy panovaly především s ohledem na možnost zasažení očí či sluchového ústrojí. Následné vyšetření v zákulisí naštěstí prokázalo, že si herec neponese až na zmíněné popáleniny, žádné další následky. Podívejte se v naší galerii na hrůzu, která zachvátila v inkriminovaný okamžik jeviště.

www.tyden.cz

Něco zatajit v Televizních novinách na TV Nova

01-05-2016

Britský autor Roger Mortimer je v Praze. Již dnes podpoří první české uvedení své hry Něco zatajit

30-04-2016

Divadelní představení s názvem Něco zatajit uvádí jako první profesionální uvedení v Česku pražské činoherní studio Antré. Tato anglická komorní detektivka má premiéru právě dnes v Divadle U Hasičů a její návštěvníci se kromě samotného představení můžou těšit i na setkání se samotným autorem.

Britský autor netradičních oper a režisér divadelních her Roger Mortimer napsal hru Něco zatajit v roce 2011. Tento detektivní thriller poprvé uvedlo The Millat Sonning Theatre v červnu téhož roku. Hra byla přeložena do několika jazyků a krom Velké Británie se hrála úspěšně také v Buenos Aires nebo ve Varšavě. Záznam varšavské inscenace později odvysílala i polská státní televize.

Nyní se divadelního nastudování dočká i české publikum. Režie gangsterky se chopil Adam Skala, který do představení obsadil kvartet známých hereckých jmen jako Daniel Rous, Martin Kraus, Zuzana Maxa a Alexandr Minajev.

Něco zatajit je prvním divadelním „kouskem“ činoherního studia Antré. To bude svá představení uvádět v Divadle U Hasičů, které sídlí na pražských Vinohradech.

Nejbližší reprízy novinky Něco zatajit jsou naplánovány na 9. a 30. května.

www.prakultura.cz

Roger Mortimer v Praze

25-04-2016

Britský dramatik a režisér Roger Mortimer přijede do Prahy podpořit českou premiéru hry Guilty Secret (v českém překladu Něco zatajit), kterou připravuje Činoherní studio ANTRÉ v Divadle U Hasičů a která se uskuteční 30. dubna. (První reprízy jsou plánovány na 9. a 30. května tamtéž.)

www.i-divadlo.cz

Martin Kraus a Daniel Rous jako gangsteři v nové inscenaci Něco zatajit

25-04-2016

Praha - Britský tvůrce netradičních oper a režisér divadelních her Roger Mortimer přijede do Prahy podpořit divadelní představení Něco zatajit. Britská gangsterka se objeví na prknech Divadla U Hasičů a v hlavních rolích se představí například Daniel Rous nebo Martin Kraus.

Rodák z Londýna Roger Mortimer vystudoval hudební teorii na Kingston University, ale také operu a tvůrčí psaní ve kterém absolvoval na Trinity College v Dublinu. Tam ho vyučovali špičkoví současní britští a irští dramatici jako například Marrina Carr, Tim Crouch nebo Thomas Conway.

V roce 2011 napsal detektivní thriller Něco zatajit, který uvedlo The Millat Sonning Theatre v červnu téhož roku. Hra byla přeložena do několika jazyků a úspěch sklidila také v Buenos Aires nebo ve Varšavě. Záznam varšavské inscenace později odvysílala i polská státní televize.

Divadelní představení „Něco zatajit" uvádí jako první profesionální uvedení v Česku Pražské činoherní studio Antré a má premiéru 30. dubna v divadle U Hasičů. Anglická komorní detektivka ve složení chytrý, zlý zločinec - hloupý, vlastně hodný rádoby zločinec - kráska v nesnázích zápolící o holý život. Dobře vystavěné, důvtipné dialogy, stoupající napětí a průběžné boření falešného pocitu jistoty postav i diváků, to vše představuje hra Něco zatajit s podtitulem thriller ve dvou jednáních.

V hlavních rolích se objeví Daniel Rous, Martin Kraus, Zuzana Maxa, a Alexandr Minajev. Sám autor hry, Roger Mortimer, přijede do Prahy divadelní představení podpořit.

www.eurozpravy.cz

Únosci Martin Kraus a Daniel Rous něco zatajili. Co to je, rozhodně nesmíte propásnout!

19-04-2016

Herci Činoherního studia Antré Daniel Rous, Martin Kraus, Zuzana Maxa a Alexander Minajev si pro diváky připravili komediální thiller Rogera Mortimera Něco zatajit.

Dvojice samozvaných londýnských gangsterů právě dokončila únos. Přituplý pracant Lennie (Martin Kraus) jde podle rozkazu zpátky do auta a přináší svázanou Charlotte Chamberlainovou (Zuzana Maxa), dceru technologického magnáta, zatímco břitký cynik George (Daniel Rous) („Já nejsem nějaký třídní štváč, mstitel na boháčích - já k nim jenom chci patřit.“), mozek operace, vytáčí číslo jejího otce a požaduje výkupné ve výši…..

Hra byla s úspěchem uvedena ve Velké Británii, Itálii, Německu a Polsku a recenze na představení byly hodně dobré.

„Něco zatajit předvádí více zvratů a otoček, než akrobatická jednotka královského letectva. A ve chvíli, kdy si myslíte, že je zápletka zcela jasná, se vše znovu a opět změní. Toto je hra, kterou rozhodně nesmíte propást. Nechám vás samotné odhalit ono "tajemství" jejího úspěchu. Na premiéře tato hra přiměla publikum vstát a doslova křičet nadšením. Lepší, než takové doporučení mít nemůžete!“ - Maidenhead Advertiser

U nás si hru můžete vychutnat v Divadle U Hasičů, kde bude mít premiéru 30. dubna v 19 hodin.

www.aplausin.cz

Něco zatajit: nová gangsterka s Martinem Krausem

13-04-2016

Činoherní studio Antré uvádí své historicky první představení Něco zatajit. To je zároveň prvním profesionálním uvedením této hry v Česku. Těšit se můžete na skvělé herecké obsazení v čele s „českým Belmondem“ Martinem Krausem.

Komorní detektivka jako vystřižená z filmových gangsterek o únosu bohaté dědičky dvěma gangstery z londýnského podsvětí. Diváky čeká nemalá dávka napětí a humoru. Hra byla s úspěchem uvedena ve Velké Británii, Itálii, Německu a Polsku.

Inscenace hry Rogera Mortimera nabízí svižnou žánrovou jízdu ve stylu noir, Tarantina nebo Ritchieho. Je krutá, ironická, je zábavná. Napínavá hádanka od začátku do konce. Na koho je dobré vsadit?

V režii Adama Skaly hrají: Daniel Rous, Martin Kraus, Zuzana Maxa a Alexandr Minajev.

Domovskou scénou projektu je Divadlo U Hasičů, které sídlí na pražských Vinohradech. Premiéra nové inscenace se bude konat již 30. dubna. Nejbližší reprízy pak proběhnou 9. a 30. května.

www.prakultura.cz

Zkuste s námi Něco zatajit v Divadle U Hasičů!

13-04-2016

V pražském Divadle U Hasičů proběhne 30. dubna premiéra originální britské gangsterky nesoucí název Něco zatajit od Rogera Mortimera v podání Činohrerního studia Antré. A o čem bude? Dvojice samozvaných londýnských gangsterů právě dokončila únos. Přituplý pracant Lennie jde podle rozkazu zpátky do auta a přináší svázanou dceru technologického magnáta, zatímco břitký cynik George („Já nejsem nějaký třídní štváč, mstitel na boháčích - já k nim jenom chci patřit.“), mozek operace, vytáčí číslo jejího otce a požaduje výkupné ve výši pět milionů liber, jinak se budou sekat prsty. Když pak sebejistý George odchází do kuchyně udělat čaj a slaboch Lennie se už už nechává přemluvit prosbami pohledné oběti o pomoc, zdá se, že máme před sebou komickou žánrovku ve složení „chytrý a zlý zločinec, hloupý, vlastně hodný rádoby zločinec a kráska v nesnázích zápolící o holý život“. Roger Mortimer ovšem filmová klišé, ať už v charakterizaci postav nebo výstavbě situací, a z nich plynoucí divácká očekávání jen umně využívá coby odrazový můstek pro sérii postupně dávkovaných dějových zvratů. Během nich se ukáže, že téměř žádný plán není dokonalý a zmýlit se v úsudku je nebezpečně snadné. Jediné, co je jisté od začátku do konce, je, že jde o život a o pořádný balík peněz. Hlavních rolí se chopí Daniel Rous, Martin Kraus a Zuzana Maxa. (Více informací o představení naleznete >>>zde či na stránkách Divadla U Hasičů.)

„Koncept realizace textu se opírá o rozličné styly filmových kriminálních žánrů. Ty se promítají nejen do výtvarné stylizace jednotlivých obrazů, ale odráží se i v hereckém projevu a hudebním doprovodu. Konkrétně jde o moderní ,tarantinovské' kriminální drama s komediálními prvky (např. Pulp Fiction), do jehož stylu bude laděna první polovina hry a film noir, černobílé detektivní příběhy natáčené od 30. do 50. let, druhá. Kriminálním žánrům pak odpovídá i zpracování scény a kostýmová stylizace, která místy přímo odkazuje na konkrétní kultovní filmová díla,“ říká o gangsterce režisér Adam Skala.

Právě teď máte jedinečnou možnost získat exkluzivní lístky na premiéru, která se koná 30. dubna. Pošlete e-mail s odpovědí na naši soutěžní otázku, třeba vylosujeme právě vás.

Jak se ve hře Něco zatajit jmenuje dcera technologického magnáta, kterou ztvárňuje Zuzana Maxa?

Výherce dvou volných vstupů vylosujeme z došlých zpráv se správnými odpověďmi. Odpovědi zasílejte do 26. dubna 2016 e-mailem na adresu info(zavinac)kulturissimo.cz a do předmětu zprávy uveďte „SOUTĚŽ – Něco zatajit“.

www.kulturissimo.cz

Všichni na mě zapomněli, stýská si pekař Hrihorij ze seriálu Ulice

07-04-2016

Celých dlouhých pět let jsme vídali oblíbeného Hrihorije Lisečka v seriálu Ulice v podání ruského herce a divadelního režiséra Alexandra Minajeva. Pak ale scénáristy už sympatický pekař omrzel a nechali ho umřít strašlivou smrtí. Kam se poděl svérázný Rus s širokou duší? Nechystá se náhodou k návratu do televize?

Alexandr Minajev

Na tuto zprávu čekají hlavně fanoušci novácké Ulice, která co se do natočených dílů týče brzy překoná i legendární Tak jde čas, v originále Dny našeho života.

MInajev v představení Něco zatajit hraje detektiva, který svým zjevem až nápadně připomíná Colomba.Alexandr Minajev pravidelně vystupuje v divadle V Celetné.

Když Alexandr zrovna nehraje v divadle, hraje na kytaru.Takhle si diváci Ulice Minajeva pamatujou.

Saša Minajev doufal, že v Ulici setrvá déle. Po pěti letech byla ale jeho postava zabita. Minajev v Ulici nevypadal moc jako Colombo z představení Něco zatajit, které má premiéru již 30. dubna, ale spíš jako Doyle z Profesionálů.

Hrihorije Lisečko patřil mezi nejoblíbenější postavy celého seriálu a jeho tragickou smrt (uhořel od nedopalku cigarety) oplakaly snad všechny jeho fanynky. 

Sympatického hrdinu mnoha profesí ztvárnil Alexandr Minajev, mnohotvárný umělec. Je totiž nejen skvělým hercem, ale i divadelním režisérem, hudebníkem a překladatelem. A bylo to právě milované divadlo, kam se Minajev vrátil po letech života v nekonečné Ulici, kterou televize Nova vysílá už 11 let.

„Momentálně se nacházím v procesu příprav několika divadelních představení. Již 30. dubna bude mít v divadle U hasičů premiéru představení gangsterka Něco zatajit, v září zase inscenace Nevillův ostrov a do toho učím studenty na Konzervatoři Jaroslava Ježka,“ říká Minajev původem ze Sovětského svazu.

Přestože je na divadelní scéně dost aktivní, jeho dosud největší rolí byl právě Hrihorije z Ulice. A toho si je Minajev vědom. Zatímco v době svého účinkování v seriálu byl za hvězdu, dneska jej málokdo na ulici pozná.

„Víte, co se říká. Sejde z očí, sejde z mysli. Takže mě už dávno nikdo nepoznává. Nebo už dneska nikdo nemá čas na to, aby se ztrácel svůj drahocenný čas vzpomínkou nad mou postavou z Ulice,“ myslí si herec, kterému se ale ještě čas od času po seriálu posteskne.

Co mu přineslo učinkování v nekonečném seriálu? Především slušné peníze. V té době prý neměl problém poplatit složenky a nemusel řešit, jestli má na vlak do Moskvy.

„Na natáčení vzpomínám s radostí a úctou ke všem kolegům, se kterými jsem měl to potěšení hrát. Byla to pro mě doba štěstí a mládí,“ sdělil nám Minajev.

K návratu do další seriálové pasti se však nechystá. Drží se svého kopyta - tím je pro něj divadlo.

www.expres.cz

Originální britská gangsterka v podání Činoherního studia Antré

03-04-2016

Činoherní studio Antré na prknech Divadla U Hasičů uvede originální britskou gangsterku, jejímž autorem je dramatik Roger Mortimer. Hra Guilty secret (v českém překladu Matouše Turka Něco zatajit) měla premiéru 9. června 2011 v Sonning Theatre v Readingu ve Velké Británii. Následně byla s úspěchem uvedena také v Itálii, Německu a Polsku.

Hra, která začíná jako thriller mastrosimonovského ražení a vyústí v detektivní příběh, v němž je divák soustavně znejišťován. Dvojice samozvaných londýnských gangsterů právě dokončila únos. Přituplý pracant Lennie jde podle rozkazu zpátky do auta a přináší svázanou Charlotte Chamberlainovou, dceru technologického magnáta, zatímco břitký cynik George („Já nejsem nějaký třídní štváč, mstitel na boháčích - já k nim jenom chci patřit.“), mozek operace, vytáčí číslo jejího otce a požaduje výkupné ve výši pět milionů liber, jinak se budou sekat prsty. Když pak sebejistý George odchází do kuchyně udělat čaj a slaboch Lennie se už už nechává přemluvit prosbami pohledné oběti o pomoc, zdá se, že máme před sebou komickou žánrovku ve složení „chytrý, zlý zločinec - hloupý, vlastně hodný rádoby zločinec - kráska v nesnázích zápolící o holý život“. Roger Mortimer ovšem filmová klišé, ať už v charakterizaci postav nebo výstavbě situací, a z nich plynoucí divácká očekávání jen umně využívá coby odrazový můstek pro sérii postupně dávkovaných dějových zvratů. Během nich se ukáže, že téměř žádný plán není dokonalý a zmýlit se v úsudku je nebezpečně snadné. Jediné, co je jisté od začátku do konce, je, že jde o život a o pořádný balík peněz. Skvěle vystavěné, důvtipné dialogy, narůstající napětí a průběžné boření falešného pocitu jistoty postav i diváků, to vše znamená, že „Něco zatajit“ dostává svému podtitulu „thriller ve dvou jednáních“.

Režisér Adam Skala k inscenaci říká: „Koncept realizace textu se opírá o rozličné styly filmových kriminálních žánrů. Ty se promítají nejen do výtvarné stylizace jednotlivých obrazů, ale odráží se i v hereckém projevu a hudebním doprovodu. Konkrétně jde o moderní „tarantinovské“ kriminální drama s komediálními prvky (např. Pulp Fiction), do jehož stylu bude laděna první polovina hry a Film noir, černobílé detektivní příběhy natáčené od 30. do 50. let, druhá. Dominantou konceptu bude výtvarná stylizace. Výtvarnice Mariana Kuchařová vytvořila návrh, který v jedněch kulisách (s jednoduchou přestavbou v půli) vytvoří dva zcela odlišné prostory, každý se svou vlastní vizuální stylizací. Jestliže se první polovina bude odehrávat v zanedbaném gangsterském doupěti vyvedeném v tlumených barvách a nasvíceném kontrastními světly s modrými a oranžovými tóny (barevné schéma typické právě pro kultovní film Pulp Fiction), druhá půle se odehrává v čistém elegantním bytu s prosvětleným zadním prospektem, který představuje velké okno a vytvoří světelnou stylizaci tolik typickou pro žánr noirového filmu. V jedné kulise se tak vytvoří dvě naprosto odlišné atraktivní scénografie. Tímto přineseme divákům nevídaný vizuální zážitek, který bude zejména u případného zájezdového představení ojedinělý. Kriminálním žánrům pak odpovídá i stylizace kostýmová, která místy přímo odkazuje na konkrétní kultovní filmová díla.“

V inscenaci účinkují Daniel Rous (George), Martin Kraus (Lennie), Zuzana Maxa (Charlotte) a Alexandr Minajev (detektiv Crichton). Premiéra je plánována na 30. dubna 2016 a nejbližší reprízy se uskuteční 9. května a 30. května, vždy od 19 hodin v Divadle U Hasičů.

www.i-divadlo.cz